Olvasási idő: 6 perc
A Chelsea-nek alighanem csak a legelszántabb drukkerei adtak esélyt a döntő előtt, amelyet a MetLife Stadionban rendeztek a BL-győztes Paris Saint-Germain ellen. A londoni csapat azonban ismét bebizonyította, hogy bárkit le tud győzni. A Kékek fölényesen múlták felül a PSG-t, és megszerezték a klubvilágbajnoki címet.
Kövessétek közösségi oldalainkat, ahol további érdekességeket osztunk meg:
A Chelsea a világ tetején
A Chelsea játékosai a Paris Saint-Germain ellen épp azokkal az eszközökkel arattak diadalt, amelyekről korábban maga a PSG volt híres. Enzo Maresca csapata aktívan, agresszíven, fáradhatatlan letámadással, gyorsasággal és kimagasló hatékonysággal játszott. Az első félidőben háromszor találták el a párizsiak kapuját – mindhárom alkalommal gól született. Cole Palmer kétszer volt eredményes, egy másik találatot pedig ő készített elő a Brightontól érkező új igazolás, João Pedro számára. A 10-es mezt viselő angol tehetség pályafutása eddigi legjobb 45 percét produkálta – ezt bizonyítja a félidős, maximális 10.0-s értékelése is, amelyet csak egészen kivételes esetekben osztanak ki.
A klubvilágbajnokság döntője valóban kivételes volt. A MetLife Stadionban több mint 80 ezer néző szurkolt a helyszínen, jelen volt a FIFA elnöke, Gianni Infantino és az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is. A Chelsea sikere megérdemelt, fölényes és meglepő. A mérkőzés előtt a PSG gólaránya 16:1 volt, de Luis Enrique, valamint olyan sztárok, mint Vitinha, Doué vagy Dembélé nem találták az ellenszert a Konferencialiga-győztes csapat játékára.
Donald Trump, mint a Chelsea szurkolója?
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump személyesen gratulált a Chelsea játékosainak az aranyérmek átvételekor. Jelen volt akkor is, amikor Robert Sánchez megkapta a torna legjobb kapusának járó Aranykesztyűt, és akkor is, amikor Cole Palmert a legértékesebb játékosnak választották. Bár a trófea átadásakor az lett volna a protokoll, hogy az elnök háttérbe vonul, Trump úgy döntött, a játékosokkal marad.
Így aztán Donald Trump is felkerült a trófeaemelésről készült fotókra és videókra, amint a Chelsea diadalát ünnepli. Garantálhatjuk, hogy Trumpot Reece Jamesszel és Robert Sánchezzel beszélgetni látni közvetlenül az előtt, hogy a Chelsea kapitánya magasba emeli a kupát – olyan pillanat, amiről senki sem gondolta volna, hogy valaha látni fogja.
BLOG: Miért változnak a Premier League-meccsek időpontjai?
A BL-győztesek sportszerűtlen jelenetei
A Bajnokok Ligája-győztes PSG játékosai a finálé hajrájában nem bírták elviselni a súlyos vereséget. A 85. percben Joao Neves kapott piros lapot, miután elveszítette a fejét, és durván meghúzta Marc Cucurella haját. A játékvezető, Alireza Faghani a VAR-vizsgálat után kiállította a portugál középpályást.
A hosszabbításban, a 94. percben Nuno Mendes is elveszítette a kontrollt: teljesen feleslegesen csúszott oda Christopher Nkunku bokájára. A mozdulat pontatlan volt, így „megúszta” egy sárga lappal – de ha eltalálja, a Chelsea játékosa súlyos sérülést is szenvedhetett volna. Az esetek méltatlanul zárták a döntőt, amelyben a PSG tehetetlenül figyelte, ahogy a Chelsea klubvilágbajnoki címet ünnepel.
A párizsi játékosoknál teljesen elszakadt a cérna – és nem is csoda, hiszen a Chelsea a játék minden elemében jobb volt. A PSG egyszerűen nem tudott mit kezdeni a számára kedvezőtlen alakulású mérkőzéssel, és sorra hozta a rossz döntéseket. A végső incidenst maga Luis Enrique, a franciák edzője okozta, aki a lefújás után nekiment Joao Pedrónak, amiből felesleges lökdösődés alakult ki. A lefújás utánit első másodpercek tehát nem az ünneplésről, hanem a BL-győztes játékosok sportszerűtlen viselkedéséről szóltak. Ez nagy tanulság lehet a francia csapat számára. Ha az utóbbi hetekben a látványos játékuk miatt sok semleges szurkoló megkedvelte őket, ezen a döntőn sokat veszíthettek ebből a szimpátiából.
Lökdösődés a lefújás után (forrás: SITA/AP)
A Chelsea visszatért – ezt kijelenthetjük
A Chelsea immár hivatalosan is klubvilágbajnok. Négy éven át viselheti majd a FIFA-címerrel ellátott mezt, amely mindenkit emlékeztet majd erre a sikerre. Enzo Maresca csapata bejutott a Premier League legjobb négy együttese közé, megnyerte a Konferencialigát, majd a klub vb-t is. Két trófea két hónap alatt, és mellé mintegy 125 millió euró pénzdíj a tornagyőzelemért. A londoni klub nehéz időszakon ment keresztül a tulajdonosváltás után – a pályán és azon kívül is. Ehhez jött a keret generációváltása, ami tovább nehezítette a helyzetet.
Türelem és idő kellett hozzá. A Chelsea amerikai tulajdonosai lassan megértették, hogy a futball nem baseball és nem is kosárlabda – megvannak a maga hagyományai és sajátosságai. 2025 nyarán járunk, a Chelsea anyagilag stabil, újra nyer, fiatal és tehetséges kerettel rendelkezik, valamint egy olyan edző irányítja, aki nem fél kimondani az igazságot. A Stamford Bridge-en optimistán várhatják az új idényt. Úgy tűnik, hogy Palmer, Joao Pedro, Caicedo, Cucurella, James vagy épp Delap számára is ígéretes időszak következik. Akár kedvelitek a Chelsea-t, akár nem, egyvalamit nem lehet elvitatni: a klub visszatért, és ismét komolyan kell vele számolni – a Premier League-ben és a Bajnokok Ligájában is.
Cole Palmer fantasztikus teljesítményt nyújtott a tornán (forrás: SITA/AP)
A legjobb európai futball testközelből
A Paris Saint-Germaint megsemmisítették a Kékek, de ez mit sem változtat azon, hogy Luis Enrique csapata napjaink egyik legjobb futballját játssza, és továbbra is az elit csapatok közé soroljuk őket. Ha szeretnétek élőben látni a párizsiakat a francia bajnokságban, nézzétek meg Ligue 1-re szóló ajánlatainkat. Ha pedig a klubvilágbajnok Chelsea meccseire vagytok kíváncsiak, az utazási csomagokat itt találjátok. A Chelsea újra vonzó célpont – komoly kihívások várnak rájuk Angliában és Európában is, és ti ott lehettek velük!
Illusztrációs fotó (Forrás: SITA/AP)